Інформація в рамках Тижня безпеки життєдіяльності до Всесвітнього дня охорони праці
«Стрес на робочому місці»
Одним з найважливіших соціальних індикаторів суспільства є стан здоров'я населення і, перш за все тих, хто працює.
У зв'язку з цим слід звернути увагу на визначення поняття «Здоров'я», дане в Статуті Всесвітньої організації охорони здоров'я.
«Здоров'я - це стан повного фізичного, психічного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб або фізичних дефектів».
За станом здоров'я окремої людини варто оцінювати якість трудових ресурсів держави, продуктивність праці і величину валового внутрішнього продукту.
Науково-технічний прогрес призводить до зміни соціально-економічних відносин, характеру і умов праці та обумовлює, в числі найважливіших актуальних пріоритетів, необхідність профілактики нервово-емоційних перевантажень і стресів на роботі. Міжнародна організація праці визнає, що професійний стрес в даний час є найбільш серйозним фактором, що впливає на здоров'я працівників. Цій проблемі приділяють пильну увагу Всесвітня організація охорони здоров'я, найбільші об'єднання роботодавців та профспілок у багатьох країнах світу.
У нашій країні цю проблему ні з боку держави, ні з боку роботодавців не приділяється належної уваги.
Стрес (в перекладі з англійської - напруга) - стан напруги, що виникає під впливом сильних впливів, загальна неспецифічна реакція нервової і ендокринної систем організму на будь-яку досить сильну, висунуту проти нього вимогу.
Одним з постійних факторів, що впливає на стан здоров'я людей, є психічні навантаження. Їх викликають практично всі фактори навколишнього середовища. При цьому вплив може бути як позитивним (що активізує, оживляє, радує), так і негативним (утомливий, загрозливий, навіть вбиває). Однак поняття психічного навантаження і стресових ситуацій, що існують як в трудовій сфері, в побуті, і в особистому житті, найчастіше використовуються в негативному сенсі.
«Професійний стрес (стресовий стан при роботі) - особливий функціональний стан організму людини, пов'язаний з впливом, перш за все виражених нервово-емоційних навантажень, яке характеризується підвищеною активацією або пригніченням регуляторних фізіологічних систем організму, розвитком стану напруги чи втоми, а також при кумуляції несприятливих зрушень, перенапруження або перевтоми.
Тривале перенапруження від впливу інтенсивних нервово-емоційних навантажень сприяє розвитку виробничо-обумовлених захворювань: атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, гіпертонічної хвороби, невротичних розладів і ін. Виражена нервово-емоційна напруженість праці призводить до «зношування» адаптаційних механізмів організму, функціональної недостатності нервової і ендокринної систем, порушень обміну речовин і, в кінцевому рахунку, до розвитку хвороб. Всі ці явища наростають зі збільшенням стажу роботи.
Наукові дослідження і дані страхових компаній в США свідчать про те, що саме проблеми на роботі є основною причиною скарг на здоров'я. Хоча психічні навантаження і стресові ситуації існують як у трудовій, так і в особистому житті, але стрес на роботі впливає на людину навіть більшою мірою, ніж матеріальні проблеми або неприємності в сім'ї.
Проблеми стресу на роботі висуваються як пріоритетні у багатьох розвинених країнах і на міжнародному рівні. У розвинених країнах вони мають велике значення, як для профспілок, так і роботодавців, оскільки і ті, і інші зацікавлені в тому, щоб попередити, або звести до мінімуму негативний вплив психічних навантажень на здоров'я найманих працівників, а в остаточному підсумку - на економічну ефективність . У нашій країні такого розуміння немає.
Стрес на роботі можуть викликати практично всі шкідливі і небезпечні фактори умов праці - травми, інтенсивний шум, висока або низька температура, вплив токсичних речовин та ін., Так і чинники - небезпека, конфлікт, радість та ін. При цьому в організмі виникають однотипні біохімічні зміни, спрямовані на подолання дії цих факторів і пристосування організму до пропонованих вимог. Характерними особливостями всіх сучасних видів трудової діяльності є недостатній рівень загальної рухової активності (гіпокінезія) і перебування в фізіологічно нераціональних робочих позах (незручна, фіксована, вимушена). Однак в ряді випадків важкі фізичні навантаження є також причиною стресу на роботі.
Психічні реакції можуть бути результатом сильних як позитивних, так і негативних емоцій. Однак позитивні психічні навантаження і стрес при цьому сприймаються людьми як само собою зрозуміле, а стрес оцінюється тільки як явище негативне.
Основними навантаженнями, які зумовлюють розвиток професійного стресу є:
При розумовому навантаженні:
тривалий, ненормований і змінний режим роботи;
- службові відрядження;
- робота в стані дефіциту часу;
- тривалий зосереджена увага;
- щільність сигналів і повідомлень в одиницю часу;
- високий ступінь складності завдання;
- висока відповідальність;
- наявність ризику для свого життя і життя інших людей.
При зоровому навантаженні
- висока точність виконуваної роботи;
- необхідність високої координації сенсорних і моторних елементів зорової системи, тобто координація зору з системою органів руху;
- час роботи з оптичними приладами безпосередньо з екраном, а також персональних комп'ютерів.
При фізичному навантаженні:
- динамічні і статичні м'язові навантаження, пов'язані з підйомом, переміщенням і утриманням різного по масі вантажу;
- значні зусилля, що прикладаються до органів управління і ручним інструментам;
- багаторазово повторювані руху рук різної амплітуди;
- виконання глибоких нахилів корпусу;
- тривала підтримка фізіологічно нераціональних робочих поз.
Зміни, що відбуваються при впливі цих подразників, коли вони перевищують певний критичний рівень, призводять до порушення рівноваги у внутрішньому середовищі організму, яке називається адаптаційним синдромом.
У розвитку стресу виділяють три стадії:
- стадію активації (або тривоги), при якій відбувається мобілізація сил організму;
- стадію резистентності ( «стійкості»);
- стадію виснаження, яка виникає при занадто сильному або тривалому впливі стресора, а також тоді, коли адаптивні сили організму ослаблені.
При повторних або постійних стресових ситуаціях виникає хронічний стрес - особливий функціональний стан організму людини, яке характеризується підвищенням активності або пригніченням регуляторних механізмів фізіологічних систем, розвитком стану напруги чи втоми, а при накопиченні несприятливих зрушень - перенапруження або перевтоми. Симптоми, що виникають на цій стадії, є не стільки проявами стресу, скільки його негативними наслідками, і можуть бути дуже різними: неврози, психосоматичні захворювання, різні поведінкові зміни і емоційні порушення.
Сам по собі емоційний стрес, тим більше - одиничний, не викликає хвороб, але, регулярно повторюючись, може провокувати їх виникнення, розвиток та загострення. Часто їх об'єднують під загальним терміном «психосоматичні захворювання». До них відносяться ішемічна хвороба серця, гіпертонія, атеросклероз, аритмія, депресія, виразкова хвороба шлунка і 12-палої кишки, пригнічення імунітету, ревматоїдний артрит, цукровий діабет, астма і ін.
Стрес на роботі можна зарахувати не тільки до загрози здоров'ю окремої людини, але, з огляду на його повсюдну поширеність, до загрози безпеки нації і держави.
Стійкість людини до виникнення різних форм стресу визначається психологічними особливостями і мотивацією. Різні реакції організму на стрес-фактори залежать від типу нервової системи. Підвищений рівень тривожності, різні порушення серцевого ритму, прикордонна артеріальна гіпертензія призводять до розвитку гіпертонічної хвороби, ішемічної хвороби серця, невротичних розладів. Особистісні характеристики і індивідуальність характерів багато в чому зумовлюють ступінь здатності справлятися зі стресом. Те, що викликає величезний стрес у одного, для іншого може не бути проблемою зовсім.
Стрес на роботі і його вираженість залежить як від особистісних характеристик працівника, так і наданих умов та характеру праці. Наукові дослідження доводять, що певні умови і характер праці викликають стрес практично у всіх типів особистостей. Серед них провідними є підвищене навантаження, понаднормові години роботи, рідкісні та нерегулярні перерви, незадовільні умови праці, рутинний характер роботи, яка не сприяє прояву індивідуальних якостей співробітника; неправильний стиль управління персоналом, недостатність дружнього спілкування і конфліктна атмосфера, відсутність емоційної підтримки; невиправдані надії, занадто велика відповідальність, невпевненість в завтрашньому дні, реальна відсутність можливостей для професійного зростання та ін. Часто стрес відбувається через перевантаження на роботі, в результаті яких працівник, незважаючи на прагнення виконати роботу якнайкраще, працює все гірше і гірше , тому що вичерпуються сили.
Істотний вплив на здоров'я працівників надає соціально-психологічний клімат в трудових колективах. Незадовільна моральна обстановка в колективах є однією найважливіших причин плинності кадрів, зміни роботи і навіть місця проживання. Ці фактори роблять украй негативний вплив на стан здоров'я працівників та опосередковано на членів їх сімей.
Діапазон симптомів стресу настільки широкий, що часто люди не сприймають багато з них як сигнали його наближення. До них відносяться емоційні реакції, неадекватне реагування на дрібні проблеми, надмірні дратівливість і нетерпимість, відчуття постійного занепокоєння, нездатність розслабитися, а також переїдання або відсутність апетиту, підвищене вживання алкоголю, тютюну або психотропних ліків.
Сильний стрес може викликати депресію. При стресі організм витрачає свої резерви, а в після стресовому періоді потребує їх відновлення. У нормі такий стан буває не сильно вираженим, триває недовго і після відпочинку зникає. Однак тривалий або короткочасний, але гострий по силі стрес може привести до важкої депресії і втрати працездатності.
Стрес може розвиватися у працівників найрізноманітніших професій, що мають різний рівень кваліфікації і займають різне положення в організації, включаючи керівників найвищого рангу. При цьому можна виділити кілька «груп підвищеного ризику».
Керівники, на яких лежить найбільша відповідальність, піддаються стресу на роботі, інтенсивність якого від щабля до щабля зростає. Тому в науково-практичній психології виникли такі поняття, як «стрес керівника» і «стрес менеджера».
На особливу увагу заслуговують проблеми стресу у жінок-керівників. Відомо, що існуючі в професійному середовищі стереотипи пред'являють до жінки підвищені вимоги.
Персонал середньої ланки (менеджери) перебувають в стані постійного стресу, так як їм доводиться постійно вступати у взаємини з персоналом і клієнтами і приймати рішення. До персоналу середньої ланки керівництво пред'являє високі вимоги і часто має до них серйозні претензії.
Причини стресу у працівників нижньої ланки викликані тим, що на них лягає основне чорнове навантаження, у них мало прав, багато обов'язків і майже немає перспектив професійного і кар'єрного зростання.
Однією з найбільш невирішених проблем сучасності фахівці вважають високу ймовірність формування у працівників синдрому професійного вигорання. Професійне вигорання - це синдром, що розвивається на тлі хронічного стресу і веде до виснаження емоційно-енергійних і особистісних ресурсів працюючої людини. Він виникає в результаті внутрішнього накопичення негативних емоцій без відповідної «розрядки» або «звільнення» від них. Вперше цей синдром був виявлений у лікарів, але згодом діагностований у працівників багатьох інших комунікативних професій. Синдром професійного вигорання є наслідком суперечності між величиною фізичних, моральних і емоційних витрат, необхідних в професії щодня, і ступенем незадоволеності своєю працею і його оцінкою суспільством.
Важливою проблемою є зв'язок стресу з травматизмом. Ослаблення справляння при хронічному стресі може призводити до аварій.
Матеріалів, які документально свідчать про зв'язок виробничого травматизму з попереднім йому стресом немає, хоча вона і очевидна. Необхідно звернути увагу на посттравматичний стрес, наслідки якого можуть бути для здоров'я більш серйозними, ніж сама травма. У деяких випадках важкі наслідки можуть виникнути і при потенційній загрозі травми.
Особливо слід виділити проблеми зв'язку стресу зі зловживанням алкоголем і курінням. Багато осіб, що знаходяться в стані хронічного напруження вважають їх одними з «швидких заходів» нейтралізації стресу. Однак шкода, що наноситься курінням і вживанням алкоголю, не тільки незрівнянно більше, ніж їх уявна користь, але і самі по собі є одним із серйозних факторів ризику.
Психічні навантаження регламентуються рядом міжнародних документів. В першу чергу це Конвенція МОП № 155 1981 р. «Про безпеку та гігієну праці та виробниче середовище» і рекомендація до неї № 164, в яких вказується, що з урахуванням різноманітності галузей економічної діяльності та різних видів робіт, і, беручи до уваги принцип першочерговості ліквідації джерел небезпек, треба вживати заходів для запобігання шкідливого для здоров'я психічного напруження (стресу), що викликається умовами праці.
На європейському рівні цією проблемою займається Європейське агентство з охорони праці (в м.Більбао), яке здійснює відповідний тристоронній моніторинг в рамках соціального партнерства.
У міжнародному стандарті ISO 10075 «Ергономічні основи психічних робочих навантажень», який є основою міжнародного і національного нормування, даються визначення понять «психічне навантаження» і «психічна напруга», а також описуються наслідки напруги і наводяться організаційні заходи, направлені на протидію наслідкам напруги.
Особливу увагу слід звернути на позицію Всесвітньої організації охорони здоров'я. У Міжнародній класифікації хвороб МКБ-10 психосоціальні фактори, що впливають на здоров'я працюючої людини, представлені в класі XXI «Фактори, що впливають на стан здоров'я населення та звертання до закладів охорони здоров'я». До них відносяться найбільш значущі психосоціальні фактори, небезпечні для здоров'я, і, зокрема, проблеми пов'язані з:
- з роботою і безробіттям - відсутність, зміна роботи і загроза втратити роботу; фізичне і психічне напруження на роботі, напружений робочий розклад; конфлікти з начальником і колегами; невідповідна робота; вплив шкідливих виробничих факторів ризику (шум, пил, хімічні речовини та ін.);
- шкідливими чинниками навколишнього середовища;
- обставинами житлового та економічного характеру -незадовільні житлові умови; низький рівень доходів; злидні;
- адаптацією до зміни способу життя - проживання в самоті; відчуття дискримінації або гоніння і ін;
- близькими людьми, включаючи сімейні обставини - пов'язані із взаємовідносинами подружжя або партнерів; недостатня сімейна підтримка; розпад сім'ї і ін.
Слід звернути увагу на те, що в нашій країні багато факторів емоційних навантажень, обумовлених професійною діяльністю і психосоціальні чинники, включені в МКБ-10, в процесі аналізу і оцінки професійних ризиків не враховуються.
В даний час ВООЗ пропонує переглянути перелік професійних захворювань з включенням в нього і тих, які викликані психоемоційним стресом. Однак іноземних вчених вважають, що ця пропозиція потребує диференційованого підходу, стриману позицію і подальшого накопичення матеріалів, так як в даний час наука не має достатніх критеріїв діагностики для введення їх в перелік професійних захворювань. Перш за все, це стосується психосоматичного і психіатричного синдрому, викликаного навмисним створенням нестерпної психологічної обстановки в колективі, спрямованої проти конкретного члена цього колективу (т.зв. моббинг).
У зв'язку з тим, що проблеми стресу зачіпають інтереси всіх країн, була створена Міжнародна асоціація управління стресом (ISMA), яка об'єднує фахівців в області психології, психотерапії, медицини праці, освіти, представників бізнесу, виробництва, менеджменту, освіти та ін. Її метою є сприяння в придбанні та розповсюдженні наукових знань про управління напругою (стрес-менеджмент).
Роботодавці в принципі проти регулювання теми психічних навантажень правилами професійних об'єднань. Вони відзначають, що активно добре організована охорона праці знижує пов'язані з роботою небезпеки для здоров'я і покращує конкурентоспроможність підприємств. У той же час виробничі заходи в змозі вплинути на виробничі причини, але роботодавець не має або має дуже обмежені можливості впливу на психічні навантаження, що існують поза виробничого середовища.
З метою попередження або зниження психічних навантажень на робочому місці роботодавцями розвинених країн пропонуються, зокрема, такі превентивні дії:
- для збереження здоров'я працівників повинні бути встановлені такі навантаження, які в довгостроковій перспективі не завдавали б шкоди здоров'ю;
- приділяти увагу організації виробничих процесів з урахуванням знань психології праці. При цьому працівники повинні бути в змозі тривалий час виконувати робочі завдання без негативних навантажень, що вимагає ретельного відбору персоналу і заходів щодо підвищення їх кваліфікації;
- культура керівництва повинна бути заснована на довірі і характеризуватися ясними угодами про зміст і цілі праці, щоб уникати негативних психічних навантажень. Конструктивний підхід до помилок повинен зменшувати почуття страху у працівників;
- здійснювати підготовку керівників, сприяти підприємницькій культурі, щоб привести у відповідність інтереси підприємства і найманих працівників. Для цього повинні бути створені позитивні відносини, засновані на взаєморозумінні і готовності допомогти;
- в програмах оздоровлення робочих місць слід звертати увагу працівників на ризики, пов'язані з нездоровим способом життя і пропонувати заходи щодо їх подолання;
- підприємства повинні отримувати допомогу і консультації, співпрацюючи з об'єднаннями роботодавців, професійними об'єднаннями та страховими компаніями і мати можливість навчання працівників прийомам для подолання негативних психічних навантажень і інші заходи.
У нашій країні роботодавці, як правило, не приділяють особливої уваги проблемам стресу на роботі, перш за все, через те, що вони практично не знають (або не хочуть знати) цієї проблеми і заходи профілактики, необхідні для збереження здоров'я, як найманих працівників , так і власного.
Стрес на роботі є найважливішим фактором, що впливає на високий рівень захворюваності, насамперед, серцево-судинними і нервово-психічними, що приводять до стійкої і тривалої втрати працездатності.
Хвороби серцево-судинної системи є основною причиною надвисокого рівня смертності в працездатному віці. Крім того, стрес на роботі призводить до порушень репродуктивного здоров'я, і, як наслідок цього, зниження народжуваності. Таким чином, нервове перенапруження і стрес на роботі впливають на розвиток демографічної кризи.
Стрес на роботі при вкрай низькому рівні гігієнічної культури населення сприяють поширеності зловживання алкоголем, що в свою чергу призводить до зростання захворюваності та травматизму, в тому числі, на роботі.
Повсюдне поширення стресу на роботі призводить до зниження працездатності працівників, і роблять організацію економічно неефективною.
Нервове перенапруження і стрес на роботі зачіпають всі категорії працівників - від керівників найвищого рангу до працівників, зайнятих на шкідливих і небезпечних роботах і працівників низької кваліфікації.
У той же час проблеми нервового перенапруження і стресу на роботі в нашій країні не приділяють належної уваги ні держава, ні роботодавці, ні профспілки.
Усвідомлюючи важливість проблеми стресу на робочому місці, ВООЗ закликає всіх соціальних партнерів до послідовних, цілеспрямованих активних спільних дій щодо попередження і нейтралізації її наслідків і пропонує для цього здійснити цілий ряд заходів, і зокрема:
1. Забезпечити розвиток комплексних наукових досліджень стресу на роботі, його впливу на стан здоров'я працюючого і розробку нормативно-методичних документів з профілактики стресу на роботі і його негативних наслідків.
2. Вивчити міжнародний досвід роботи, в тому числі, профспілкової, щодо запобігання стресу на роботі і ліквідації його негативних наслідків.
3. Включити в:
- національні проекти з охорони здоров'я і демографії розділи з профілактики стресу на роботі і його негативних наслідків;
- програми освіти підготовки роботодавців та профспілкових працівників основ стрес-менеджменту;
- розділи «Охорона праці» колективних договорів пунктів, що стосуються профілактики стресу на роботі і його негативних наслідків.
4. Розслідувати випадки раптової смерті на роботі від загальних і серцево-судинних захворювань для встановлення причинно-наслідкових зв'язків смерті на роботі від впливу на це стресу.
5. Розвивати пропаганду серед роботодавців і працівників знань в області здорового способу життя і прийомів боротьби з негативними наслідками стресів на роботі.
Інформер останніх коментарів